Podejdź do tworzenia akwarium, jak do budowania podwodnego świata – mikroklimatu pełnego życia, harmonii i piękna, w którym duże znaczenie ma sucha skała. Nie tylko spełnia ona funkcje biologiczne, wspomagając filtrację wody, ale także staje się schronieniem dla ryb i innych mieszkańców akwarium. Odpowiednio dobrana skała to fundament, na którym opiera się zdrowie i równowaga całego podwodnego królestwa, a która jednocześnie zwiększa estetykę akwarium. Jak więc wybrać tę właściwą? Przekonajmy się!
Sucha skała do akwarium morskiego – rodzaje
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze skały do Twojego akwarium jest jej rodzaj. Na rynku dostępne są dwa typy:
-
pozyskiwane z oceanów naturalne suche skały,
-
syntetyczne suche skały.
Naturalne suche skały
Podobnie jak skały żywe są to fragmenty dawnych raf koralowych, jednak w odróżnieniu od nich są one osuszone, nie posiadają więc organizmów żywych. Oferują za to wyjątkową porowatość i naturalny wygląd, idealny do tworzenia realistycznych aranżacji podwodnych.
Suche skały syntetyczne
Suche skały syntetyczne to rozwiązanie, które pozwala zachować pełną kontrolę nad środowiskiem w akwarium. Produkowane są z materiałów takich jak aragonit, cement czy mieszanki mineralne, które doskonale imitują naturalne skały zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości.
Jak wybrać suchą skałę?
Biorąc pod uwagę, że sucha skała w akwarium pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim ma wpływ na sprawne działanie całego ekosystemu, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podanych poniżej czynników. Pozwolą Ci one dobrać odpowiednią suchą skałę.
1. Porowatość i struktura
Skały, które charakteryzują się wysoką porowatością, mają jednocześnie większą powierzchnię do zasiedlania przez bakterie nitryfikacyjne, które są odpowiedzialne za rozkładanie amoniaku i azotanów – substancji toksycznych dla ryb i innych organizmów.
2. Waga i gęstość
Porowate skały są zazwyczaj lżejsze w stosunku do swojej wielkości i mają liczne szczeliny oraz otwory, które umożliwiają przepływ wody i powietrza. Lżejsze skały są łatwiejsze w aranżacji, a jednocześnie obciążają mniej konstrukcję akwarium i jego podstawę.
3. Wygląd i kształt
Kształt i kolor skały nadają akwarium charakteru i pomagają odwzorować naturalne środowisko rafy koralowej. Suche skały są zazwyczaj jasne (białe, kremowe), ale z czasem mogą pokryć się glonami wapiennymi, co sprawi, że będą wyglądać bardziej naturalnie.
4. Bezpieczeństwo biologiczne
Jednym z głównych powodów, dla których sucha skała jest tak popularna to – sterylność. W przeciwieństwie do żywych skał te są wolne od niepożądanych organizmów, takich jak pasożyty, szkodliwe glony czy drapieżne gatunki, które mogą zakłócić równowagę biologiczną w akwarium.
5. Możliwości aranżacji i stabilność
Sucha skała ma nie tylko ładnie prezentować się w zbiorniku, ale przede wszystkim zapewnić jej mieszkańcom bezpieczeństwo i schronienie. Ważne jest, aby zadbać o stabilność, szczególnie w przypadku dużych akwariów z aktywnymi rybami. Niektóre z dostępnych skał syntetycznych są zaprojektowane w taki sposób, aby można było łatwo tworzyć z nich niestandardowe i urozmaicone konstrukcje, tak mosty czy tunele.
6. Cena i dostępność
Cena suchej skały może się różnić w zależności od jej rodzaju, jakości i pochodzenia. Skały syntetyczne mogą być droższe, ale oferują większą różnorodność kształtów i większą kontrolę biologiczną.
Sucha skała do akwarium morskiego – podsumowanie
Jako że korzyści z suchej skały jest naprawdę wiele, warto rozważyć jej zakup. Niewątpliwie jest to rozwiązanie tańsze niż żywa skała, ale też bezpieczniejsze – minimalizujesz ryzyko wprowadzenia do akwarium niepożądanych organizmów.
Jeśli Twoim wyborem jest sucha skała, to musisz jeszcze zdecydować która – naturalna czy syntetyczna. Przeanalizuj to dokładnie pod kątem struktury, porowatości, wagi i innych ważnych czynników, a jeśli wybór ten będzie Ci sprawiał dalej problemy, to zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów z Coral House, którzy z chęcią pomogą Ci dobrać odpowiednią suchą skałę (i nie tylko) do Twojego akwarium.