Aranżacja morskiego akwarium to dla pasjonatów jeden z najbardziej fascynujących etapów pracy nad nowym zbiornikiem. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, które mają jeden cel: zapewnić żyjącym wewnątrz organizmom równowagę biologiczną. Jedną z bardziej dyskusyjnych kwestii pozostaje wybór podłoża. W sprzedaży znajdziemy skały suche (pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne) lub żywe. Z myślą o początkujących fanach akwarystyki stworzyliśmy krótki poradnik przygotowania suchej skały do założenia w akwarium morskim.

Suche skały do akwarium morskiego — co trzeba o nich wiedzieć?

W sprzedaży można spotkać m.in. suche skały pochodzenia naturalnego. Niegdyś, pełne bytujących w nich mikroorganizmów, „obumierają” w procesie suszenia. W efekcie otrzymujemy skałę pozbawioną żywych istot, która zachowuje porowatą strukturę typową dla naturalnych podłoży. Wybór może paść również na skały syntetyczne, które są wytwarzane przez człowieka na przykład przy użyciu materiałów o składzie zbliżonym do skał naturalnych.

Dlaczego warto zdecydować się na suchą skałę w akwarium morskim?

Sucha skała pochodzenia naturalnego jest chętnie wybierana do aranżowania akwarium morskiego z kilku powodów:

  • zachowuje naturalny, chropowaty wygląd,

  • pozbawiona jest mikroorganizmów, które mogłyby zaburzyć równowagę ekosystemu,

  • pozwala na tworzenie oryginalnych formacji skalnych,

  • dostępna jest w nietypowych kształtach i należy do łatwych w obróbce,

  • z czasem można zaadaptować ją do nowych warunków i zamienić w żywą skałę.

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie sucha skała może przeobrazić się w żywe podłoże, które będzie odpowiednie dla zachowania równowagi biologicznej w akwarium morskim. Jedyne, co należy zrobić, to we właściwy sposób przygotować suchą skałę przed umieszczeniem w akwarium. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak to zrobić.

Jak przygotować suchą skałę przed umieszczeniem w akwarium?

Mimo że podłoże zostało dokładnie wysuszone, a w tym procesie pozbawione życia, to ze względu na swoje naturalne pochodzenie istnieje niewielkie ryzyko przeniesienia mikroorganizmów do zbiornika. Przygotowanie skały do akwarium morskiego należy zacząć od dokładnego czyszczenia podłoża.

Jak oczyścić suchą skałę? Warto użyć szczotki z twardym włosiem, aby pozbyć się ewentualnych, zasuszonych pozostałości po żyjących na niej niegdyś mikroorganizmach. Przygotowanie suchej skały zakłada też sterylizację: należy zanurzyć skałę w roztworze dezynfekującym, a potem wymoczyć ją w wodzie RO/DI, co przyspieszy pozbycie się resztek użytych wcześniej substancji odkażających. 

Jak przygotować suchą skałę do akwarium: skorzystaj z naszych wskazówek

Każdy, kto choć raz miał styczność z aquascapingiem wie, jak istotne znaczenie ma wystrój akwarium morskiego. Chodzi tu nie tyle o walory wizualne (choć oczywiście estetyka jest tu bardzo istotna), co o zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków do życia. Stworzenie idealnego ekosystemu w akwarium morskim zależy m.in. od rodzaju skały, a zwłaszcza tego, czy zostanie ona odpowiednio przygotowane do użytku.