Akwarystyka morska to angażujące zajęcie. Możliwość obserwowania organizmów wodnych w warunkach imitujących ich naturalne środowisko wymaga nie tylko sumienności, ale także sporej dawki wiedzy. Chcesz poszerzyć swoją kolekcję o łatwe w hodowli koralowce? A może myślisz o urozmaiceniu zbiornika o nieco bardziej wymagające gatunki? Dowiedz się, jak zadbać o wodną bioróżnorodność.
Rodzaje koralowców — na co zwrócić uwagę?
Koralowce do akwarium morskiego to niezwykłe stworzenia z rodziny parzydełkowców, które żyją gromadnie w ciepłych wodach na niewielkich głębokościach, zachwycając różnorodnością kolorów i kształtów. Można powiedzieć, że łączą w sobie cechy roślin i zwierząt, i właśnie z tego względu tak nas fascynują. Wbrew powszechnej opinii wybrane gatunki są łatwe w hodowli — poradzą sobie z nimi nawet początkujący akwaryści. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich wybrać.
Rodzaje koralowców:
1. Koralowce miękkie — idealne koralowce dla początkujących akwarystów. Zbudowane są wyłącznie z tkanek miękkich i nie tworzą twardego, wapiennego szkieletu. Mają niewielkie wymagania, rosną stosunkowo szybko, dobrze radzą sobie w umiarkowanie oświetlonym i filtrowanym zbiorniku. Do najpopularniejszych należą takie odmiany, jak Ricordea, Discosoma czy Briareum.
2. Koralowce twarde LPS (z długimi polipami) — są to organizmy znacznie bardziej wymagające od koralowców miękkich. Mają sprecyzowane wymagania, jeśli chodzi o czystość i temperaturę wody oraz rodzaj stosowanych filtrów. Należy je karmić specjalistycznymi mieszkankami, na które składa się m.in. plankton. Ponadto mocno zwiększają swoją objętość — trzeba pamiętać o tym podczas projektowania akwarium morskiego. Warto zwrócić uwagę na takie odmiany, jak Acanthastrea, Euphyllia i Lobophyllia.
3. Koralowce twarde SPS (z małymi polipami) — organizmy o wysokich wymaganiach. Należy zapewnić im warunki najbardziej przypominające te, które panują w wodzie morskiej. Do właściwego wzrostu potrzebują krystalicznie czystej i filtrowanej wody, cyrkulacji, umiarkowanie mocnego oświetlenia oraz temperatury wody w okolicy 25-26 stopni Celsjusza. Popularne koralowce tego typu to Montipora, Stylophora i Seriatopora.
Jakie koralowce wybrać do akwarium morskiego?
Wybór koralowców zależy przede wszystkim od stopnia zaangażowania i poziomu wiedzy na ich temat — niektóre gatunki mają dość spore wymagania, inne należą natomiast do łatwych w hodowli.
To, które organizmy znajdą się w twoim akwarium morskim, zależy również od efektu, jaki chcesz uzyskać. Popularne koralowce miękkie, jak Ricordea czy Discosoma, są atrakcyjne ze względu na efektowne kolory i kształty. Koralowce twarde SPS zachwycają tym, że mają krótkie, ale bardzo liczne polipy. Natomiast odmiany LPS zaskakują ze względu na imponujące rozmiary. Przede wszystkim jednak należy zadbać o odpowiednie warunki do życia — czyli takie zasolenie wody, które będzie przypominać środowisko morskie.
Wiesz już wszystko? A więc zapraszamy na zakupy: najlepsze koralowce do akwarium znajdziesz tu — w Coral House!