Biofiltr Hygger z ruchomym złożem działa na zasadzie zjawiska fluidyzacji. Fluidyzacja jest procesem powstawania dynamicznej zawiesiny tzw. złoża fluidalnego. Złoże fluidalne składa się z cząstek ciała stałego, w tym przypadku złoża filtracyjnego, poruszającego się w strumieniu powietrza i wody z dołu do góry.
Objętość złoża w biofiltrze Hygger stanowi ok. 50% pojemności całkowitej filtra. Złoże posiada specjalną strukturę oraz gęstość zbliżoną do gęstości wody, ale mniejszej od niej. Taka wartość pozwala swobodnie unosić się w toni wodnej i krążyć wewnątrz filtra z dołu do góry pod wpływem dostarczonych drobnych pęcherzyków powietrza
Biofiltr Hygger zawiera złoże filtracyjne o dużej powierzchni właściwej, na której rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Złoże zapewnia maksymalną powierzchnię do wzrostu tych pożytecznych bakterii, wspierając cykl nitryfikacji. Nitryfikacja jest procesem tlenowym i do swojego przebiegu wymaga obecności tlenu. Bardzo intensywne napowietrzanie znacząco zwiększa wysycenie tlenem w wewnątrz filtra i tym samym intensyfikuje proces nitryfikacji.
W procesie nitryfikacji biorą udział bakterie rodzaju Nitrosomonas oraz rodzaju Nitrobacter które kolejno „przerabiają” „amoniak” - NH4 do azotynów NO2, a następnie do najmniej szkodliwych NO3 azotanów, które w zbiorniku są wykorzystywane mi.in. przez rośliny. W rzeczywistości mechanizm procesu nitryfikacji jest bardziej złożony i zależy jest od wielu czynników.