SKU: 80536
EAN: 5900469805367
MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM służy do samodzielnego przygotowania płynu do suplementacji magnezu w akwarium morskim. Preparat przeznaczony jest głównie do większych zbiorników z przewagą korali kalcyfikujących SPS/LPS. Przy mniejszej konsumpcji magnezu polecamy użycie preparatu w postaci gotowego płynu – MARINE POWER EASY MAGNESIUM.
Ilość

help_outlineZapytaj o produkt
MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM 1000 ml

MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM 1000 ml

 

MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM

MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM służy do samodzielnego przygotowania płynu do suplementacji magnezu w akwarium morskim. Preparat przeznaczony jest głównie do większych zbiorników z przewagą korali kalcyfikujących SPS/LPS. Przy mniejszej konsumpcji magnezu polecamy użycie preparatu w postaci gotowego płynu – MARINE POWER EASY MAGNESIUM.

Znaczenie magnezu w akwarium
Magnez jest ilościowo trzecim po sodzie i chlorkach makroskładnikiem wody morskiej. Jego obecność istotnie wpływa na dostępność wapnia i strontu dla kalcyfikacji korali (SPS/LPS) oraz dla wielu organizmów morskich, jak np. ślimaki, małże. Magnez jest ważnym biopierwiastkiem dla organizmów morskich, ponieważ uczestniczy w wielu procesach metabolicznych.

Optymalny poziom Mg
Poziom magnezu w wodach na rafach koralowych wynosi około 1280-1320 mg/l. W większości domowych zbiorników morskich poziom magnezu powinien być utrzymywany w podobnym zakresie, na możliwie stałym poziomie. Przekroczenia rzędu 10-15% nie są niebezpieczne dla obsady akwarium, choć mogą stresować korale. 
 

Zastosowanie MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM
W prawidłowo funkcjonującym akwarium morskim jonów Mg stale ubywa, głównie na skutek procesu kalcyfikacji. Mimo, że magnez nie jest głównym składnikiem szkieletu korali, jego jony często są wbudowywane w szkielet i w przypadku niektórych gatunków korali magnez stanowi ponad 3% struktury szkieletu. Dodatkowo magnez zapobiega nadmiernemu wytrącaniu się węglanu wapnia. Ubytek magnezu powinien być codziennie uzupełniany za pomocą preparatu MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM. Konsumpcja magnezu zależy od wielu czynników, takich jak: temperatura wody, oświetlenie, rodzaj obsady w akwarium i inne, a jego poziom wymaga regularnego sprawdzania. Dlatego suplementacja Mg musi być stale kontrolowana i dopasowywana do potrzeb akwarium. Do określenia poziomu magnezu polecamy MARINE POWER XACT TEST MAGNESIUM. Dzięki niemu w łatwy sposób można określić aktualny poziom Mg oraz jego ubytek np. w ciągu tygodnia.

Określanie średniego dziennego ubytku Mg
Jeśli akwarium zamieszkują głównie korale kalcyfikujące, dzienna konsumpcja Mg może być znaczna i może różnić się każdego dnia, dlatego zalecamy obliczenie średniego dziennego ubytku Mg. W tym celu należy wykonać dwa pomiary poziomu magnezu w odstępie 4-5 dni. Ważne jest, aby oba pomiary wykonać mniej więcej o tej samej porze dnia oraz aby podmiana wody (jeśli jest wykonywana co tydzień) została zrobiona w odstępie co najmniej 24 godzin od obu pomiarów. Dzięki temu nie wpłynie ona znacząco na wynik. W prawidłowo funkcjonującym akwarium pierwszy wynik Mg powinien być wyższy niż drugi. Następnie odejmujemy drugi wynik od pierwszego, a uzyskaną wartość dzielimy przez liczbę dni (minus 1), w odstępie których robiliśmy pomiary. 

Przykład:
Dzień 1: Mg = 1340 mg/l
Dzień 5: Mg = 1300 mg/l
Spadek Mg = 1340 - 1300 = 40 / 4 dni = 10 mg/l na dobę
Wynik oznacza, o ile należy zwiększyć dobową suplementację Mg. Jeśli uzyskany wynik jest równy 0, suplementacja Mg nie jest wymagana.
Należy pamiętać, że konsumpcja magnezu będzie rosła wraz ze wzrostem korali oraz innych bezkręgowców w akwarium. Dlatego taki proces należy powtórzyć co kilka tygodni. 

Przygotowanie preparatu i dawkowanie

Preparat MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM doskonale nadaje się do zastosowania w popularnych programach suplementacji.
Przygotowanie 1 l preparatu:
1. Za pomocą wagi kuchennej należy odważyć 610 g preparatu.
2. Do naczynia z podziałką objętościową wlej 400 ml wody RODI o temperaturze pokojowej (20°C).
3. Do naczynia z wodą wsyp wcześniej odważone 610 g preparatu MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM, a następnie intensywnie mieszaj do całkowitego rozpuszczenia kryształów.
4. Dopełnij naczynie wodą RODI do 1 l (1000 ml).

Każde 10 ml tego roztworu podnosi poziom magnezu o około 7,3 mg w 100 l wody w akwarium.

Z uwagi na potencjalny stres dla korali i innych mieszkańców akwarium dzienne zwiększenie Mg nie powinno przekraczać 80 mg/l.
Uwaga: Zarówno nadmiar, jak i niedobór magnezu może być szkodliwy dla bezkręgowców morskich, dlatego należy regularnie kontrolować poziom magnezu w akwarium.

Opinie o produkcie MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM 1000 ml:

Napisz swoją opinię

MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM 1000 ml

MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM służy do samodzielnego przygotowania płynu do suplementacji magnezu w akwarium morskim. Preparat przeznaczony jest głównie do większych zbiorników z przewagą korali kalcyfikujących SPS/LPS. Przy mniejszej konsumpcji magnezu polecamy użycie preparatu w postaci gotowego płynu – MARINE POWER EASY MAGNESIUM.

Podobne produkty, które mogą Ci się spodobać